کد خبر: ٣٠٨٣٠   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/12/25-١٠:٤٦

به یاد بانیان نهال کاری؛

زیتونلی های زمانه را بشناسیم

وحید حاج سعیدی

 

برکه _ گاهی اوقات به‌نظر می رسد یک عده از آدم هایی که اطراف ما زندگی می کنند چیزهایی می دانند که ما نمی دانیم. درک و دانشی دارند که آموزش آن در هیچ مکتب و دانشگاه و آموزشگاهی میسر نیست. گویی در عالمی دیگر سیر و سفر می کنند و به جاهایی وصل هستند که عقل بدانجا راه ندارد. حساب و کتاب شان با ما ها فرق دارد.  قول  شان  با عمل شان مو نمی زند و عمیقاً اعتقاد دارند به عمل کار برآید به سخندانی نیست. اینکه یک نفر به تنهایی بتواند برای اطرافیان و آیندگان این چنین بی مهابا و عاشقانه  از جسم و مال و وقت سرمایه بگذارد، با هیچ منطق زمینی و اقتصادی همخوانی ندارد! 

هفته گذشته، علی رضوانی در برنامه بی تعارف به معرفی مردی از سرزمین برادری - استان گلستان -پرداخت که با صرف هزینه شخصی 25 میلیاردی تا کنون 80 هزار اصله درخت غرس کرده است! 

عبدالمجید زیتونلی، بانی نهال‌کاری در قورچای و روستاهای اطراف است. «زیتونلی» 55ساله، کارشناسی ارشد مکانیک دارد. آنطور که می‌گوید، پس‌انداز 20ساله‌اش را صرف سبز کردن نهال‌های اهدایی به دانش‌آموزان و اهالی روستا کرده است. او تا‌کنون نزدیک به 80هزار نهال با کمک دانش‌آموزان قورچای و روستاهای همسایه کاشته و به تازگی اهدای 50هزار نهال انار شیرین به دانش‌آموزان را هم با هزینه شخصی شروع کرده است. برنامه‌های زیادی برای درخت‌کاری در همه شهرها و روستاهای گلستان دارد، اما کاشت درخت زیتون به تعداد کشورهای جهان را به نشانه صلح در روستای زادگاهش به‌طور جدی پیگیری می‌کند.

حقیقت امر در این دوره و زمانه که انسان ها برای علیک گرفتن سلام در و همسایه دو تا چهار تا می کنند،  این دست فداکاری  و دست و دلبازی خالصانه و بی منت، مرحبا دارد. 

ای کاش در کتاب های درسی و سرفصل های آموزشی حوزه و دانشگاه یادی از آنها شود.

ای کاش به جای هزینه های میلیاردی و پویش های درختکاری هایی نمایشی که بسیاری از آن نهال ها  بعد از پویش بر اثر بی آبی و یا عدم رسیدگی خشک می شوند، زیتونلی ها را غرس می کردیم و به آنها پر و بال می دادیم.  از آنها خواهش می کردیم  قبل از اینکه به  ما درختکاری یاد بدهند مهربانی بی منت و فلسفه درختکاری را بیاموزند. بعد هم  بودجه و نیرو  و نهال در اختیارشان قرار می دادیم تا فقط در اطراف روستای خودشان درخت نکارند.  هر چند هنوز هم دیر نشده است. در اطراف ما هزاران زیتولی درختکار، کارآفرین، خیر ، جراح، زندانی آزاد کن  و آدم دست به خیر با معرفت و مشتی زندگی می کنند که سیم شان به بالا وصل است. نوع نگاه شان به زندگی و دنیا فرا زمینی است.

زیتونلی های زمانه را بشناسیم.

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی نشریه برکه بطور منظم خبر های استان فارس علی الخصوص خبر شیراز را به همراه اخبار خوزستان و جنوب ایران را برای شما منتشر میکند  با ما همراه باشید.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج