کد خبر: ٣٠٢١٨   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/10/11-١١:٢٠

جاذبه‌های گردشگری شیراز

با خانه فروغ‌الملک شیراز آشنا شوید

در این مطلب با "خانه فروغ‌الملک شیراز" آشنا می شویم.

 

برکه _ شهر راز شیراز از شهرهای نام‌آشنا برای هر ایرانی و هر گردشگر خارجی است و از میان گستره وسیع و متنوع دیدنی‌ های شیراز، عمارت فروغ‌الملک که بازدید از آن یک تیر و دو نشان است. قطعا با بازدید از این مکان، نه‌تنها خانه‌ای قدیمی را خواهید دید، بلکه فرصت بازدید از موزه هنر مشکین فام را نیز خواهید داشت. 

خانه فروغ‌الملک با قدمتی که به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول است، امروزه یکی از مکان های دیدنی استان فارس در شیراز به شمار می‌رود. این بنا در ابتدا برای استفاده مسکونی ساخته شد و در طول حیات خود چند بار تغییر کاربری داشت. این بنا امروزه میزبان موزه هنر مشکین فام است و داخل اتاق‌های آن، فضاهایی برای نمایش آثار هنری سه نسل از خانواده‌ی مشکین فام در نظر گرفته شده است. در کنار این آثار، اثرهایی از دیگر هنرمندان استان فارس نیز هست که برخی توسط صاحب اثر و بعضی توسط مجموعه‌داران به موزه هدیه شده‌اند.

همچنین خانه فروغ‌الملک در سال ۱۳۱۰ (اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی اول) توسط فروغ الملک قوامی (داماد قوام بزرگ) در زمینی به مساحت ۱۰۲۰ متر مربع در محور سنگ سیاه و در جوار بقعه بی‌بی دختران احداث شد. از سال ۱۳۲۷ تا اواسط دهه ۵۰ این بنا با نام دبستان فروغ الملک مورد استفاده آموزش وپرورش قرار گرفت. 

درتاریخ ۳۰ خرداد ۱۳۷۷، خانه فروغ‌الملک با شماره ثبت ۲۰۴۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و مرمت آن در سال ۱۳۷۹ توسط سازمان عمران و بهسازی شهری شروع شد. این پروژه مرمت شامل تعویض سقف‌ها، مرمت کلیه آجرکاری‌های نما، تعویض در و پنجره‌های چوبی و کاشی‌کاری حوض‌ها و مرمت سقف حوض‌خانه بود. این بنا از سال ۱۳۸۱ پس از مرمت و بازسازی، در اختیار آقای حسن مشکین‌ فام قرار گرفت و کاربری آن به موزه هنر معاصر فارس تغییر یافت. امروزه این موزه با نام موزه هنر مشکین فام شناخته می‌شود.

خانه فروغ‌الملک این بنا شامل بخش‌هایی نظیر پاسدارخانه، آشپزخانه،‌ اصطبل، حمام و دو باب منزل مسکونی (مهمان سرای فدک فعلی و خانه فروغ الملک)‌ می‌شود. با بنایی سه طبقه، خانه فروغ الملک دارای زیرزمین، طبقه همکف و طبقه اول است و دو بخش بیرونی و اندرونی با دو حیاط جداگانه، عمارت شاه‌نشین، حوضخانه، حمام، آشپزخانه و… دارد.

موزه هنر مشکین‌ فام

اشیاء موجود در موزه هنر مشکین‌ فام شامل صدها قطعه از هنری است که طی بیش از نیم قرن توسط آقای حسن مشکین‌ فام تهیه و گردآوری شد و دارای دو بخش عمده آثار هنری خانواده مشکین فام و آثار هنرمندان معاصر فارس است. این آثار بر حسب نوع اثر هنری یا تکنیک و دوره آفرینش در قالب بخش‌هایی با آثار حجاری و نقش برجسته، خوشنویسی، نقاشی، عکاسی، هنرهای تجسمی و… تقسیم‌بندی و به نمایش گذاشته شده است.

خانه فروغ‌الملک در بافت قدیمی شیراز، در محله سنگ سیاه و در پشت امامزاده بی‌بی دختران واقع شده است و صدها اثر هنری از جمله نقاشی، خوشنویسی، آثار حجمی و... از خانواده مشکین فام و دیگر هنرمندان استان فارس در موزه هنر مشکین فام جای گرفته است./ اخبار شیراز

منبع: ایسنا

 

 

 

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج