کد خبر: ٣٠٠٣٥   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/09/15-١٦:٤١

در این مطلب به بررسی بیماری‌های رایج ماهی قزل‌ آلای خال‌ قرمز پرداخته می شود.

 

برکه _ قزل‌ آلای خال‌ قرمز (Oncorhynchus mykiss) از جمله ماهیان آب شیرین پرورشی است که در سراسر جهان شناخته شده است. این نوع ماهیان به دلیل رشد سریع، خواص غذایی بالا و طعم مطلوب در بازارهای مختلف مورد استقبال قرار می‌گیرند. در اماکن پرورش قزل‌آلای خال‌قرمز، بیماری‌هایی که می‌تواند به آنها آسیب برساند، می‌توانند به عنوان یک چالش مهم در رابطه با تولید و سوددهی به حساب آید.

بیماری‌های رایج قزل‌ آلای خال‌ قرمز

1) انگل‌ها

یکی از مهمترین بیماری‌هایی که می‌تواند قزل‌آلا را تحت تأثیر قرار دهد، جنون (Ichthyophthirius multifiliis) است. این بیماری توسط یک انگل در سطح بدن ماهی ایجاد می‌شود که باعث بروز علائم ایلینگ، خارش و کاهش رشد می‌شود. علاوه بر جنون، ماهیان قزل‌آلا همچنین می‌توانند تحت تأثیر بیماری‌های دیگری نظیر پارازیتان‌ها و گوشت‌خواران باشند.

2) بیماری‌های باکتریایی

بیماری‌های باکتریایی همواره یک چالش جدی برای تولیدکنندگان قزل‌آلای خال‌قرمز بوده‌اند. برخی از بیماری‌های باکتریایی که قزل‌آلا را تحت تأثیر قرار می‌دهند شامل روشنی (Yersinia ruckeri)، پاسیفلوروزیس (Flavobacterium psychrophilum) و آرلْـمــایی (Aeromonas salmonicida) می‌شوند.

3) ویروس‌ها

بیماری‌های ویروسی نیز می‌توانند باعث مشکلات جدی در پرورش قزل‌آلا شوند. یکی از بیماری‌های شایع و وخیم قزل‌آلای خال‌قرمز، ویروس کپه‌ای روده (Infectious Pancreatic Necrosis Virus) می‌باشد. این بیماری باعث عوارضی نظیر تغییر رنگ، کمبود تجربه، ایلینگ و مرگ ناگهانی ماهیان می‌شود.

روش‌های کنترل بیماری‌ها

برای مقابله با بیماری‌های قزل‌آلای خال‌قرمز، روش‌های متعددی وجود دارد که می‌تواند کمک کند. این شامل استفاده از داروهای ضدانگل و ضدباکتری و روش‌های پیشگیری مانند واکسیناسیون، بهداشت و بهره‌برداری صحیح از استخرها می‌شود.

همچنین، مهم است که اطلاعاتی درباره بیماری‌های مختلف و روش‌های کنترل آنها را به‌دست آورده و آگاهی کافی درباره مدیریت بهداشتی و درمانی آبزیان داشته باشیم تا بتوانیم یک محیط سالم و پایدار برای قزل‌آلا فراهم کنیم.

نتیجه‌گیری

بیماری‌ها می‌توانند یک چالش عمده برای تولید و صنعت پرورش قزل‌آلای خال‌قرمز باشند. برای مقابله با این چالش، شناخت بیماری‌ها و استفاده از روش‌های کنترل و پیشگیری از آنها ضروری است. همچنین، ایجاد محیط‌های پاک و بهداشتی و اجرای بهره‌برداری صحیح از استخرها نقش مهمی در کاهش انتشار بیماری‌ها و افزایش بهره‌وری در پرورش قزل‌آلا خواهد داشت.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج