کد خبر: ٢٨٨١٩   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/03/14-١٢:٣٦

یک منقد ادبی عنوان کرد؛

احمد امیری شاعر: شعر هنر مادر است

یک شاعر و منتقد ادبی: شعر به نوعی هنر مادر است

 

برکهاحمد امیری، شاعر و منتقد ادبی در گفت‌وگو با ایسنا بابیان اینکه شعر به نوعی هنر مادر است گفت: امروزه با توجه به گسست نسل‌ها به دلیل تغییرات سریع اجتماعی، فرهنگی و همچنین نفوذ رسانه‌ها نیازمند آگاهی‌بخشی و احیای جایگاه و اهمیت آن از لحاظ تاریخی، هویتی و به ‌ویژه کارکردهای اجتماعی آن هستیم.

او با تاکید براینکه هم‌اکنون آنچه که مهم است ارتباط نسل‌های جدید و قدیم و توجه به ذایقه‌های مختلف در شعرسرایی است افزود: باید تلاش کنیم که جوهره‌ شعر حفظ شده و در عین حال نیز در دسترس همه قرار گیرد.

امیری با اشاره به اینکه در همه جای کشور جلسه‌ها و جشنواره‌های شعر مختلفی برگزار می‌شود تصریح کرد: خطر اصلی در این است که کیفیت فدای کمیت‌ها شده و این محافل گاه برای برگزاری دست به سفارش‌دهی می‌زنند و دیگر هیچ کدام از آنها بستری برای معرفی شعر و شاعر اصیل و مستعد نیستند.

این شاعر ادامه داد: نگرانی اصلی نتیجه این جشنواره‌ها است که در بهترین حالت در حال دامن زدن به خروارخروار کتاب متوسط رو به پایین شعر است که هیچ اتفاق تازه و خلاقانه‌ای را برای شعر و شاعر و جامعه امروزی به همراه ندارد و این امر است که رفته‌رفته شعر را دچار نوعی انزوا کرده است.

امیری خاطرنشان کرد: ما ایرانیان ملت شعر هستیم و شعر در روح و جان ما جای گرفته است. بنابراین با توجه به اهمیت و قدمتی که برنامه‌های شعری در این کشور دارد امروزه فقط نیازمند فرم‌ها و قالب‌های جدیدی برای شعر هستیم تا نسل جوان‌تر را بیشتر به این حوزه علاقه‌مند کنیم.

این منتقد ادبی باتاکید بر اینکه باید ذات هنر را شاعرانگی بدانیم افزود: باید گفت که تبلور اصلی شاعرانگی در شعر است و توجه به هنر شعر خدمت به اصل و اساس هنر محسوب می‌شود.

امیری ادامه داد: در شعر ایرانی هنرهای متعددی همچون نقاشی، طراحی، موسیقی، مجسمه‌سازی و... متجلی است و به همین منظور شاعران باید تمام توان خود را در ساخت شعر متجلی سازند.

پیشتر با احمد امیری:

نوعی خودبازداری از نوشتن در نویسندگان به وجود آمده است

مسئولان با عملکرد نادرست هنرمندان را منزوی می‌کنند

 شاعر امروز دارد از جیب می‌خورد

 نباید انتقاد کرد که چرا مردم کتاب شعر نمی‌خرند


شاعر سکوت: شعر مدنی شعری مقطعی است

یک منتقد ادبی: شعر مدنی، شعر گذرا و مقطعی است که در یک برهه‌ زمانی کوتاه به اصطلاح گل می‌کند و مطرح می‌شود اما در همان فضای محدود جامعه می‌ماند و با مرور زمان به فراموشی سپرده‌ می‌شود.

احمد امیری، یک شاعر و منتقد ادبی در گفت‌وگو با ایسنا خاطرنشان کرد: برای اینکه شعری ماندگار شود شاعر باید ذهن و زبان خود را از محدوده تنگ زمان و مکان رها کند تا شعر تاریخ مصرف‌دار نشود.

وی با تاکید بر اینکه شعر اثری هنری است و اثر هنری متعلق به زمان و مکان خاصی نیست افزود: هر محصولی که ساخته یک جریان باشد از چند روز تا چند ماه ماندگاری دارد و در واقع تا زمانی که این جریان پررنگ باشد پررنگ است و وقتی جریان بعدی از راه برسد منحل می‌شود.

این منتقد ادبی با بیان اینکه بسیاری از شعرهای امروز فقط کالای فرهنگی هستند توضیح داد: به این معنا که فرستنده یا فرستادگانی و گیرنده یا گیرندگانی دارد، حامل پیام خاصی است و در بستری مشخص منتقل می‌شود.

شاعر «سکوت» متذکر شد: در صورتی که بخواهیم شعر امروز را با گذشته مقایسه کنیم باید بگویم که هم‌اکنون شعر در نقطه‌ای است که دیگر مسوولیت قدیم خود را برعهده ندارد.

به باور این شاعر: این محصولات فرهنگی با عنوان شعر در دل جریانی اجتماعی بزرگ می‌شوند و ارزش آن‌ها به مقوله هنر و ادبیات ربطی ندارد بلکه بعدی رسانه‌ای دارد.

امیری با مثال زدن شعرهای ملک‌الشعرای تصریح کرد: ملک‌الشعرای بهار به اقتضای زمانه و با توجه به شرایط حاکم بر جامعه شعر می‌نوشت اما هم‌اکنون کسی شعرهای او را نمی‌خواند زیرا شعرهای او برای برهه‌ای خاص از زمان بوده است./ احمد‌امیری

 

 

 

پایگاه اطلاع رسانی نشریه برکه بطور منظم خبر های استان فارس علی الخصوص خبر شیراز را به همراه اخبار خوزستان و جنوب ایران را برای شما منتشر میکند  با ما همراه باشید.

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج