کد خبر: ٣١٤٩٨   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/04/08-١٠:٣٠

آیا می‌دانستید که می‌توانید با یک آزمایش ساده و ۵ ثانیه‌ای، میزان آب بدن خود را بررسی کنید؟ این تست شامل نیشگون گرفتن پوست پشت دست است که می‌تواند به شما بگوید آیا بدنتان به اندازه کافی آب دارد یا خیر.

 

برکه _ برای انجام این آزمایش، پوست پشت دست خود را نیشگون بگیرید و نوک انگشت خود را همان‌جا فشار دهید. اگر پوست به حالت اولیه برگردد، نشان می‌دهد بدنتان به اندازه کافی آب دارد. اما اگر پوست به همان شکل نیشگون باقی بماند، این یعنی آب بدنتان کم شده است.

البته کارشناسان معتقدند که پوست تنها بخشی از نشانه‌های کم‌آبی بدن است و عوامل متعددی در این زمینه دخیل هستند. به همین دلیل باید در تفسیر نتایج این آزمایش با احتیاط عمل کرد.

درادامه به بررسی علائم کم‌آبی بدن، تظاهرات بیرونی آن و راه‌حل‌های موجود می‌پردازیم.

علائم کم‌آبی بدن

دکتر محمد علی باقری، کارشناس تغذیه، درباره علائم کم‌آبی بدن می‌گوید: "درباره بحث عطش که یکی از پالس‌ها و سیگنال‌هایی است که کم‌آبی بدن را نشان می‌دهد می‌توان گفت در سیستم فیزیولوژیکی بدن ما الکترولیت‌ها نقش عمده‌ای در واکنش‌ها و رفتارهای حیاتی بافت‌های بدن دارند و آب ماده حلال الکترولیت‌ها است."

به‌گفته وی، زمانی که دهان شما یا پوست‌تان خشک می‌شود یا در بدن خود احساس سوزش یا خارش می‌کنید، بعضی از این‌ها علائمی است که نشان دهنده کم‌آبی بدن است. همچنین تعریق زیاد نیز یکی از نشانه‌های از دست دادن آب در بدن است.

تظاهرات بیرونی کم‌آبی

باقری با اشاره به اینکه کم‌آبی بدن می‌تواند در فصل‌های مختلف خود را به شکل‌های مختلف نشان دهد، می‌گوید: "کم‌آبی به ویژه در فصل تابستان ظهور و بروز بیرونی دارد. کم‌آبی می‌تواند به شکل گرمازدگی خود را نشان دهد، یعنی می‌تواند بی‌حالی و حالت کسالت و خستگی به شما دست دهد."

راه‌حل‌های کم‌آبی بدن

این کارشناس تغذیه درباره راه‌حل‌های کم‌آبی بدن نیز می‌گوید: "طبق توصیه‌ها معمولا روزانه باید چیزی در حدود بین ۱.۵ تا ۲ لیتر آب مصرف کنیم. یعنی ۶ لیوان با حجم ۲۵۰ سی‌سی آب بخوریم."

وی همچنین بر اهمیت دمای آب مصرفی تأکید می‌کند و می‌افزاید: "اگر ما آب سرد بنوشیم عطش‌مان بیشتر می‌شود، باید کاری کنیم عطش یعنی آن پالس‌ها و علائم کم‌آبی پائین بیاید. بنایراین ما باید ۴ تا ۶ لیوان آب با دمای حرارت محیط بخوریم."

نقش پوست در کم‌آبی بدن

باقری درباره ارتباط پوست و کم‌آبی بدن می‌گوید: "پوست نشان دهنده میزان آب بدن است. پوست اساسا آئینه بدن است. خیلی از بیماری‌ها و مشکلاتی که وجود دارد در پوست منعکس است."

او معتقد است که اگر کلاژن و الاستین پوست کم باشد، سبب چروکیدگی و پیری پوست می‌شود و پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. اما این دلیل بر کم‌آبی بدن نیست و تنها بخشی از تظاهرات آن به پوست بازمی‌گردد.

درمجموع، آزمایش ۵ ثانیه‌ای نیشگون پوست می‌تواند یک راه سریع برای بررسی سطح هیدراتاسیون بدن باشد، اما نباید آن را به تنهایی ملاک قرار داد. برای تشخیص قطعی کم‌آبی بدن، باید به سایر علائم و نشانه‌ها نیز توجه کرد./ سلامت

 

تازه‌های سلامت را اینجا بخوانید.

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج