کد خبر: ٢٨٩٦٤   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1402/02/14-١٣:٣٢

جاذبه‌های گردشگری شیراز

شمه‌ای از دیدنی‌های شیراز

در این خبر با شمه‌ای از دیدنی‌های شیراز آشنا می‌‌شویم.

 

برکهدشت شیراز فرا تر از یک روستا و طبعیتی بکر است. در دشت ارژن کلی جای دیدنی از آبشار گرفته تا دریاچه، کتیبه های تاریخی و کلی هم منطقه بکر و سرسبز در اطرافش هست و بسیاری از آن ها هم از معروف ترین جاهای دیدنی شیراز به شمار میروند.

دشت ارژن؛ جاذبه‌ای درخورتوجه در شیراز

شیراز یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار در ایران به حساب می‌آید که نه‌تنها جاذبه‌های زیادی را در خود جای داده است؛ بلکه در اطراف آن نیز جاهای دیدنی متعددی وجود دارد. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به دشت ارژن اشاره کرد که در حدفاصل شهر شیراز و کازرون قرار دارد. هنگام بازدید از دشت ارژن می‌توانید از دریاچه زیبای ارژن، آبشار چرونیز، چادرهای عشایری و بازارچه‌های محلی نیز دیدن کنید. ضمن اینکه روستای ارژن در نزدیکی دشت قرار گرفته است و با بافت قدیمی، کوچه‌باغ‌ها و خانه‌های گلی‌‎ خود برای بسیاری از گردشگران جذابیت دارد.

چند جاذبه جالب در دشت ارژن شیراز

دشت ارژن شیراز با مساحت تقریبی ۹۰ کیلومتر مربع در مجاورت کوه‌های زاگرس قرار دارد که این موضوع باعث ایجاد آب‌وهوایی عالی در این منطقه شده است. در شمال آن روستای دشت ارژن و در غرب آن شهر کازرون واقع شده‌اند. محیط سرسبز و وجود حیوانات مختلف، دشت ارژن را به انتخاب بسیاری از گردشگران تبدیل کرده‌اند. ضمن اینکه برخی آثار تاریخی و دریاچه‌ای به همین نام نیز در نزدیکی آن وجود دارد که می‌توان با یک تیر دو نشان زد و از همه آن‌ها دیدن کرد.

در صورتی که اهل عکاسی هستید، فرصت نابی برای ثبت لحظه‌های بهشتی خواهید داشت و حتی در فصول سرد سال می‌توانید قاب‌های زیبایی از پاییز و زمستان دشت ارژن را با دوربین‌تان ثبت کنید.

از پوشش گیاهی و درختان موجود در دشت ارژن می‌توان به درختان بلوط، زالزالک و بادام اشاره کرد. در فصول سرد سال این دشت مزین به گل‌های نرگس می‌شود و زیبایی و عطر آن‌ها روحتان را جلا می‌دهد. در واقع، پوشش گیاهی و جانوری ارزشمند این دشت باعث شد که در سال ۱۳۵۳ هجری شمسی از طرف سازمان‌های بین‌المللی به‌عنوان یکی از ذخیره‌گاه‌های زیست کره انتخاب شود.

چند جاذبه جالب در دشت ارژن شیراز

با وجودی که دشت ارژن تا چند دهه قبل محل زندگی شیر و آهوی ایرانی بود؛ امروزه هیچ اثری از آن‌ها نیست. در سال ۱۳۶۰ هجری شمسی چندین هکتار از منطقه حفاظت‌شده ارژن و پریشان برای احیای گوزن زرد ایرانی محصور شد تا اینکه در پاییز ۱۳۷۲ هجری شمسی، ۱۷ راس گوزن در منطقه میان‌کتل رهاسازی شد. طبق سرشماری سال ۱۳۸۹ هجری شمسی تعداد گوزن‌ها به ۷۵ راس افزایش یافت. با این حال، بنا بر برخی عوامل جمعیت این‌گونه رو به کاهش رفت تا اینکه توسعه فضای زیستی آن‌ها در میان‌کتل و ارسنجان خوشبختانه منجر به احیای این‌گونه ارزشمند در هر دو محل شد.

جاذبه‌های جالب دشت ارژن

آبشار ارژن

شاید بتوان گفت معروف ترین جاذبه دیدنی در دشت ارژن شیراز آبشار ارژن است و از نظر گردشگران، زیباترین آبشار شیراز و کل این منطقه همین آبشار ارژن می باشد. آبشار ارژن بین محلی ها با نام آبشار چرونیز معروف است. آبشار ارژن بخشی از رودخانه دالکی است و رودخانه دالکی از طولانی ترین رودخانه های ایران و شیراز به شمار میرود چون بالای ۱۷۰ کیلومتر طول دارد.

چند جاذبه جالب در دشت ارژن شیراز

این رودخانه از دامنه های جنوبی دشت ارژن سرچشمه میگیرد، از کلی منطقه و روستا عبور می کند و در نهایت، وارد رودخانه هله می شود البته رودخانه دالکی باعث به وجود آمدن رودخانه هله شده. علاوه بر آبشار ارژن، آبشارهای دیگری هم در منطقه دشت ارژن شیراز هست مانند آبشارهای دریاهک، رامغان و دم اسب که به ترتیب بین روستای بگدانه و مسخون، نزدیک به روستای امامزاده پایین و فاریاب و نزدیک به روستای کوه زنگ قرار دارند.

دریاچه ارژن

دریاچه ارژن از معروف ترین دریاچه های شیراز و جنوب کشور است که بیش از ۲هزار هکتار مساحت دارد. دریاچه ارژن همچنین از معدود دریاچه های آب شیرین کشور هم محسوب می شود برای همین از ارزش و اهمیت بالایی برخوردار است و از سوی دیگر، این دریاچه به لطف رودخانه دالکی و آب باران به وجود آمده. در دریاچه ارژن تالابی وجود دارد که با نام تالاب ارژن شناخته می شود اما تالاب بخاطر اینکه زیستگاه جانوران و پرندگان مهاجر می باشد، اهمیت زیستی بالایی دارد و بخاطر ارزش بالایش، در طی سال های گذشته به عنوان منطقه حفاظت شده ارژن به ثبت رسید. اگر تصمیم داشتید از دریاچه ارژن بازدید کنید.

منطقه محافظت شده ارژن

بزرگترین منطقه دشت ارژن، منطقه محافظت شده ارژن نام دارد که در جنوب روستای دشت ارژن قرار دارد به عباریت، در بخش جنوبی روستای ارژن ابتدا به دریاچه ارژن می رسید و بعد از آن، وارد منطقه محافظت شده ارژن خواهید شد. اینجا بخاطر پوشش گیاهی و جانوری منطقه ای است که ارزش و اهمیت بالایی دارد و بخاطر گوزن های زرد کمیابی که در اینجا زندگی می کنند، از این منطقه به خوبی محافظت می شود و امکان شکار یا آسیب به طبیعت در اینجا ممنوع بوده و مجازات های سختی هم به دنبال دارد.

بیشتر پوشش گیاهی و جانوری منطقه ارژن در اینجا قرار دارد اما در سال های گذشته، تعداد گوزن های زرد ایرانی در منطقه محافظت شده ارژن کم شدند برای همین، در سال ۱۳۶۰ تصمیم گرفته شد تا پوشش جانوری در اینجا احیا شود لذا ۱۲ سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۲، ۱۷ راس گوزن زرد ایرانی در منطقه محافظت شده ارژن رها شدند و تعداد گوزن های زرد ایرانی طبق آخرین سرشماری ها به ۷۵ راس رسید.

در منطقه محافظت شده دشت ارژن امکانات و خدمات تفریحی وجود دارد مانند پارک ارژن و در این مناطق شما علاوه بر اینکه از طبیعت بکر و باصفایی بهرمند می شوید، اگر در سمتی باشید که دارای ویو به سمت دریاچه پریشان یا دریاچه ارژن داشته باشید، با منظره ای فوق العاده از طبیعت، دریاچه و آسمان آبی همانند نقاشی ها مواجه می شوید. اگر هم در فصل مهاجرت پرنده ها به بازدید از دشت ارژن شیراز بپردازید که کلی پرنده ماجر هم خواهید دید.

بازارچه های سنتی دشت ارژن

کلی طبیعت و جاهای دیدنی دشت ارژن شیراز یکطرف، بازارچه سنتی منطقه هم صفای خودش را دارد. دشت ارژن از معدود مناطق دیدنی اطراف شیراز است که به صورت ۲۴ ساعته باز می باشد چون در هر ساعتی از شبانه روز چه تابستان باشد چه زمستان، کلی گردشگر و توریست به این منطقه می آیند تا از طبیعت و آبشارها و دریاچه های دیدنی آن لذت ببرند. در دشت ارژن شیراز بازارچه های سنتی هست که علاوه بر کلی صنایع دستی و کالاهای بومی و دوست داشتنی، غذا خوری ها و فروشگاه های مختلفی هم دارد که خوردنی های محلی از غذا تا انواع ترشی ها و مزه های جالب و خاص را عرضه می کنند. این بازار هرموقع مراجعه کنید باز است اما در روزهای آخر هفته بخصوص تعطیلات بسیار شلوغ می شود./ دیدنی‌های شیراز

چند جاذبه جالب در دشت ارژن شیراز


باغ هنر شیراز را بشناسید

باغ هنر شیراز یکی از برترین پروژه های اجرا شده شهرداری در سالهای اخیر بوده که می تواند مانند نگینی در پایتخت فرهنگ و هنر ایران بدرخشد. در این باغ تعدادی المان و اثر هنری مختلف قرار داده شده که در کنار آن هنرمندان شهر در غرفه های مختلف به عرضه هنر خود می پردازند که با استقبال مناسب شهروندان شیرازی و بخصوص جوانان روبرو شده است. شهرداری شیراز می تواند در ادامه این حرکت بسیار ارزشمند، علاوه بر گسترش دادن فضای این باغ، باغ های دیگری را ایجاد کند تا فضای شهر هرچه بیشتر به سمت فرهنگ و هنر سوق پیدا کند.

شکل زمین یک مستطیل کشیده در جهت شرقی غربی به طول 200 متر و عرض 40 متر هست. زمین باغ از شمال به باقیمانده باغات، از جنوب به پارک بعثت، از غرب به باغ عفیف آباد و در نهایت ضلع شرقی آن در مجاورت بلوار بعثت واقع گردیده است. در گذشته این باغ تنها چند درخت نیمه جان و خشک انار داشته که با این تصمیم شهرداری درختان خشک جانی دوباره گرفتند. علاوه بر آن، گیاهان مختلفی برای زیباسازی و فضا سازی به جمع درختان اضافه شدند؛ گیاهانی که هر کدام خواص دارویی منحصر بفردی دارد.

ویژگی جذاب باغ هنر استفاده از آثار هنری جالب در یک فضای دنج و خوش آب و هوا و سرسبز است که حال بازدید کننده را خوب و همه را به یک عکس یادگاری دعوت می کند. از همه مهمتر، حضور هنرمندان شیرازی در غرفه های این باغ است که مراحل خلق یک اثر هنری را از صفر تا صد آن می توانید به سادگی ببینید و لذت ببرید. همچنین از صنایع دستی شیراز دیدن و خرید کنید. به دلیل کمبود فضا و غرفه مخصوص هنرمندان تصمیم به گسترس مکان و احداث فاز دوم گرفتند که با خریداری محیطی در نزدیکی باغ و بازسازی 2 سال بعد در سال 1396 تاسیس شد و مساحت آن به 10 هزار متر مربع می رسد.

 

هنرمندانی که مایل هستند در باغ هنر فعالیتی داشته باشند، لازم است تقاضای خود را در اختیار دبیرخانه باغ قرار دهند تا پس از بررسی مکانی برای فروش و نمایش آنها آماده شود. درب باغ هنر از ساعت 10 صبح تا 12 شب به روی علاقمندان باز است. از ساعت 8:30 تا 11 شب برنامه موسیقی سنتی برای مراجعه کنندگان در نظر گرفته شد. براساس اطلاعات بدست آمده، با هماهنگی مدیریت باغ بسته های کوچکی از گیاهان دارویی که در باغ کاشته شده، به صورت رایگان در اختیار مردم قرار میگیرد./ دیدنی‌های شیراز

باغ هنر شیراز؛ معرفی + راه های دسترسی - مجله مِستر بلیط


کاروانسرای احمدی شیراز کجاست؟

کاروانسرای احمدی شیراز که در بخش تجاری شهر و در کنار بازار وکیل قرار دارد، متشکل از قسمت اندرونی و بیرونی با تعداد زیادی حجره در دو طبقه و ایوان هایی با ستون های یکپارچه سنگی است. کاشی کاری، حیاطی با حوض مدور و خوش نقش، درهای چوبی و قدیمی و یک سنگاب تزئیناتی بوده که زیبایی کاروانسرا را دوچندان کرده است. این کاروانسرا دارای دو حیاط با کفی سیمانی بوده و حیاط پشتی آن تا حدود 50 سال پیش به عنوان محل نگهداری حیوانات باربر مورد استفاده قرار میگرفت.

این کاروانسرا از کاروانسراهای شیراز است که در محوطه درب شاهزاده قرار گرفته و به وسیله یک دالان با یک خم و پیچش از بازار وکیل جدا می شود. این دالان دارای سقفی خوانچه پوش و گنبد ترک پوش است که روی آن با معرق کاری با کاشی های زرد و آبی رنگ و مشکی تزئین شد. اما کاشی کاری لچکی های سردر حجره ها مربوط به دوران اختلاط با طرح های گلدانی و پرنده مربوط به سال 1328 است. جلوی تمامی حجره ها سایه بان های طاق دار با ستونهای ساده و بدون مارپیچ وجود دارد. یک جبهه این کاروانسرا دو طبقه بوده که به وسیله رشته پلکانهای موجود در دالان میتوان بدان دست یافت. ارتباط این دو حیاط به وسیله یک راه مستقیم و دو دالان پیچ دار با سقفی طاق و تویزه بوده و درون این دو تالار نیز حجره وجود دارد./ دیدنی‌های شیراز

کاروانسراهای شیراز ، یادگارانی از گذر تاریخ - سفرزون

 

امتیازدهی
نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج