کد خبر: ٣١٤٦١   نسخه چاپی  
  • تاریخ درج خبر:1403/04/01-١٢:١٢

شهردار شیراز در نشست متروپلیس؛

شیراز، پیشرو در دیپلماسی شهری

شیراز در مسیر تبدیل شدن به قطب دیپلماسی شهری گام‌های بلندی برمی‌دارد. کسب کرسی هیات مدیره در سازمان‌های مهم بین المللی، برگزاری رویدادهای فرهنگی در سایر کشورها و گسترش شبکه ارتباطات بین المللی، از جمله اقدامات برجسته مدیریت شهری شیراز در این راستا است.

 

برکهمحمدحسن اسدی، شهردار شیراز، درحاشیه نشست هیات مدیره انجمن کلانشهرهای جهان (متروپلیس) در سائوپائولو برزیل، با اشاره به این اقدامات اظهار داشت: هدف و رویکرد شهرداری شیراز برای حضور در رویدادهای بین‌المللی از تجربه اندوزی به تاثیرگذاری تغییر پیدا کرده است.

وی افزود: امروز شیراز به عنوان یک شهر مرجع و تاثیرگذار در حوزه دیپلماسی شهری تبدیل شده و شهرداری شیراز از فرصت حضور در مجامع بین‌المللی برای پیگیری منافع ملی و بین‌المللی و همچنین محکومیت اقدامات ضد بشری مانند جنایات اسرائیل در غزه استفاده می‌کند.

تلاش برای صلح و بشردوستی در سایه دیپلماسی شهری

شهردار شیراز درهمین راستا، ضمن پیشنهاد یک دقیقه سکوت به احترام شهدای غزه در نشست متروپلیس، به همراه سایر اعضای هیات مدیره این سازمان، اقدامات خشونت بار اسرائیل را محکوم و خواستار برقراری آتش بس و دسترسی سریع مردم غزه به کمک‌های بشردوستانه شدند.

همکاری‌های بین‌المللی در دستور کار متروپلیس

علاوه بر مباحث مربوط به صلح و بشردوستی، در نشست هیات مدیره متروپلیس، موضوعات مهم دیگری نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از جمله این مباحث می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

  • موافقت با درخواست عضویت سه شهر از چین، کره و برزیل در متروپلیس
  • مخالفت با اعلام فراخوان برای بازگشایی دفاتر دبیرخانه مرکزی در شهری غیر از بارسلون
  • استماع گزارش دبیرکل در خصوص عملکرد شش ماهه سازمان
  • ارائه گزارش خزانه‌دار
  • تشریح برنامه‌های مدنظر رویدادهای آتی متروپلیس
  • بحث و تبادل نظر در خصوص تدوین نظام پایش و ارزیابی عملکرد سازمان
  • سیاست‌گذاری برنامه‌های آموزشی و ظرفیت سازی متروپلیس

دیدار با مقامات ارشد کلانشهرهای جهان

شهردار شیراز درحاشیه اجلاس سران شهری سائوپائولو با مقامات ارشد سایر کلانشهرهای جهان از جمله شهردار سائوپائولو، شهردار داکار و همچنین دبیرکل متروپلیس دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدارها، طرفین در خصوص مسائل مختلف کلانشهرها از جمله دیپلماسی شهری، توسعه پایدار و صلح جهانی بحث و تبادل نظر کردند.

تحلیل:

اقدامات شهرداری شیراز در حوزه دیپلماسی شهری نشان‌دهنده عزم این نهاد برای ارتقای جایگاه بین‌المللی شیراز و استفاده از ظرفیت‌های این شهر برای پیشبرد اهداف صلح و توسعه در سطح جهان است. کسب کرسی هیات مدیره در سازمان‌های مهم بین المللی، برگزاری رویدادهای فرهنگی در سایر کشورها، گسترش شبکه ارتباطات بین المللی و پیگیری مسائل مهم بشردوستانه در مجامع بین‌المللی، از جمله اقدامات ارزشمندی است که در راستای این هدف انجام شده است. بدون شک، دیپلماسی شهری می‌تواند نقش موثری در معرفی فرهنگ و ظرفیت‌های شیراز به جهانیان و همچنین جذب سرمایه‌گذاری و توسعه گردشگری در این شهر ایفا کند./ اخبار شیراز

 

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج